• آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • طبقه بندی اخبار
  • ارز تک نرخی بدون فساد یا ارز دو نرخی فسادزا از زبان مدیر عامل بانک ایران زمین

   ارز تک نرخی بدون فساد یا ارز دو نرخی فسادزا از زبان مدیر عامل بانک ایران زمین

   مدیرعامل بانک ایران زمین در خصوص مدیریت شناور نرخ ارز و سیاست یکسان سازی نرخ ارز با روزنامه تعادل گفتگو کرد.


         به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین به نقل از روزنامه تعادل، سیدکمال سیدعلی گفت: با توجه به اینکه نرخ دلار در بودجه سال جاری 2650 تومان است و از طرف دیگر به تازگی نرخ دلار مبادله یی به 2600 تومان افزایش یافته، دولت باید میانگین نرخ دلاری را که می فروشد حداقل به 2650 تومان که در بودجه سال 93 مصوب شده، برساند.
   وی افزود:در حال حاضر مسؤلان بانک مرکزی به دنبال یکسان سازی نرخ ارز از طریق نزدیک کردن نرخ ارز آزاد و نرخ ارز مبادله یی هستند که این امر با افزایش نرخ ارز مبادله یی امکان پذیر است.
   سیدعلی گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز مبادله یی در حال حاضر پایین تر از نرخ دلار در بودجه است، افزایش نرخ دلار در اتاق مبادلات ارزی از نظر قانونی با هیچ منعی روبه رو نیست.
   همچنین باید به این نکته توجه کرد که براساس برنامه پنجم توسعه کشور باید نرخ ارز به صورت مدیریت شناور هدایت شود که این موضوع همان سیاست یکسان سازی نرخ است. از این رهگذر بانک مرکزی می تواند با توجه به مدیریتی که بر بازار ارز اعمال می کند، نرخ ارز آزاد را به نرخ ارز مبادله یی نزدیک کند.
   این در حالی است که وجود سیستم ارز دو نرخی در نظام اقتصادی کشور بسیار فساد زاست.
   مدیرعامل بانک ایران زمین گفت: با توجه به اینکه اکثر واردکنندگان ارز مورد نیاز خود را از طریق مرکز مبادلات ارزی به نرخ مبادله یی تهیه می کنند و از آن طرف کالای خود را به نرخ ارز آزاد در بازار به فروش می رسانند در این بین یک سود 400، 500 تومانی به دست می آید که موجب پدید آمدن نوعی رانت می شود که این موضوع برای اقتصاد کشور بسیار مضر است.
   با این رانتی که در سیستم ارز دو نرخی به وجود می آید به جای اینکه صادرات رونق بگیرد، واردات بسیار مورد توجه قرار می گیرد و این موضوع با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم اصلا به نفع اقتصاد کشور نیست.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: