• سامانه های بانکداری مدرن
  • خدمات بانکداری الکترونیک
  • توصیه های امنیتی
   توصیه های امنیتی

   بانک ایران زمین در راستای ارتقای امنیت حسابهای مشتریان خود، پیشگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی افراد فرصت طلب و همچنین فرهنگ سازی بانکداری الکترونیکی، مواردی را درخصوص استفاده از کارتهای اعتباری و بانکداری اینترنتی توصیه نموده است.
   ملاحظات ایمنی در سیستم بانکداری اینترنتی را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود. یکی مواردی که در سیستم بانکداری اینترنتی پیش بینی شده و جزء خصوصیات آن است و دیگری مواردی که مشتری باید رعایت کند و در حوزه مسئولیت وی است مثل دقت در انتخاب کلمه عبور .

    

   مواردیکه در سیستم بانکداری اینترنتی پیش بینی شده است، عبارتند از:

   موارد امنیتی در نظر گرفته شده در سطح شبکه: کلیه اقدامات لازم برای ایجاد ارتباطی امن و کاملا خصوصی بین مشتریان و بانک و همچنین محفوظ نگهداشتن اجزاء حساس شبکه از دسترسی‌های ناخواسته که با استفاده از مطمئن‌ترین و با سابقه‌ترین روش‌ها صورت گرفته است.

     مهمترین عناوین آنها عبارتند از:
   • استفاده از تکنولوژی SSL برای محرمانه و دست نخورده ماندن اطلاعات رد و بدل شده در ارتباط بین بانک و مشتری.
   • استفاده از "دیواره آتش" (Firewall) به منظور جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز به اجزاء داخلی شبکه.
   • موارد امنیتی در نظر گرفته شده در سطح سیستم ، کلیه مواردی که سیستم را از خطر نفوذ کاربران غیر مجاز و اقدامات غیرمجاز کاربران معتبر سیستم محافظت می‌کند.
   • غیر فعال کردن کاربری که کلمه عبور (Password) او به تعداد مشخصی مثلا سه بار نادرست مورد آزمایش قرارگرفته است. در این حالت ممکن است کلمه عبور در معرض حدس زدن قرار گرفته باشد.
   • غیر فعال کردن کاربرانی که سعی در دسترسی به اطلاعات کاربران دیگر را داشته باشند.
   • خروج (logout) خودکار کاربرانی که به سیستم وارد شده‌اند ولی مدت زمان قابل توجهی است که هیچ عملی انجام نمی‌دهند و هیچ در خواستی از جانب آنان به سیستم ارسال نمی‌شود. این حالت زمانی ممکن است اتفاق بیافتد که مشتری بدون "خروج" از سیستم، به مدت طولانی کامپیوتر خود را ترک کرده باشد. در این حالت جهت جلوگیری از هر نوع سوء استفاده احتمالی، سیستم بطور خودکار عمل "خروج" را برای مشتری انجام می‌دهد.

    

   موارد امنیتی در نظر گرفته شده در انجام تراکنش‌ها:

   رمزنگاری: در این سیستم انتقال کلیه اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و بانک در خلال انجام تراکنش‌ها به صورت رمز شده صورت می‌گیرد.

   مواردی که مشتری باید رعایت کند عبارتند از:

   به گزارش بانک ایران زمین، مشتریان در ارتباط با استفاده از کارتهای اعتباری می بایست از انتخاب اعداد ساده بعنوان رمز کارتهای خود پرهیز نمایند.
   بر این اساس تعیین اعدادی همچون 123456 و 456789 و 111222 و 111111 و از این نوع و یا انتخاب هر گونه اعداد قابل حدس دیگر، مانند تاریخ تولد، شماره شناسنامه، کد ملی، شماره دانشجویی و گذرنامه به هیچ وجه مناسب نبوده و توصیه می شود جداً از انتخاب این اعداد خودداری شود.
   گفتنی است نگهداری رمز در نزدیکی کارت و یا داخل هرگونه محافظ کنار کارت صحیح نمی باشد زیرا در صورت سرقت یا مفقود شدن هر یک از وسایل مذکور، یابنده یا سارق احتمالی، امکان سوء استفاده از حساب را براحتی خواهد داشت.
   درهمین راستا تاکید می گردد در صورت احساس افشاء شدن رمز کارت و رویت آن توسط افراد ناشناس در هنگام استفاده از دستگاههای خودپرداز، پایانه های فروش، شعب بانک و غیره، سریعاً نسبت به تغییر آن از طریق دستگاههای خودپرداز اقدام نمایند.
   همچنین در خصوص استفاده از سرویس بانکداری اینترنتی و نیز دستگاه رمز یاب (OTP) توصیه می گردد که از افشای نام کاربری ، رمز و سایر مشخصات فردی حین انجام مراحل عضویت و نیز هنگام استفاده از سرویس بانکداری اینترنتی، خودداری و نیز از انتخاب کلمات عبور ساده جهت استفاده از دستگاه رمزیاب نیز جداً پرهیز شود.
   از دیگر مواردی که مشتری باید رعایت کند "خروج" از سیستم، پس از پایان کار می باشد.
   مشتریان می توانند جهت دسترسی به آخرین اطلاعات مربوط به جرایم اینترنتی به سایت پلیس فتا به آدرس http://www.cyberpolice.ir مراجعه نمایند.