• لیست سوالات دسته سهامداران
  • سوالات و پاسخ های مربوطه
   1: کد معاملاتی چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

   دادوستد در سیستم معاملات از طریق کد معاملاتی صورت می‌گیرد. کد معاملاتی، کد ثابتی است که از طریق آن سرمایه‌گذار در سیستم معاملات شناسایی می‌شود. این کد که براساس مشخصات فردی سرمایه‌گذار ایجاد شده است، متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی فرد سرمایه‌گذار و یک عدد پنج رقمی است که به صورت اتوماتیک توسط سیستم رایانه‌ای مشخص می‌شود. لذا خرید و فروش اوراق بهادار مشروط به دریافت کد معاملاتی است که این امر از طریق کارگزار و با ارائه مستندات شناسایی سرمایه‌گذار نظیر شناسنامه و کد ملی امکان‌پذیر است. دریافت کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) مستلزم ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت می باشد.

   2: قیمت بازار چیست؟

   قیمتی است که براساس آن سهم در بورس اوراق بهادار  یا فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد.

   3: P/E به چه معناست؟

   معیاری است که درآمد سالانه یک سهم را با قیمت بازار آن مقایسه می‌کند و از تقسیم قیمت بازار به درآمد یک سهم (EPS) بدست می‌آید.

   4: منظور از تعدیل EPS چیست؟

   مدیران شرکت‌ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم‌انداز فعالیت‌های شرکت،EPS  معینی را پیش‌بینی و اعلام می‌کنند. اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر و اصلاح درEPS  اعلام شده ضروری به نظر برسد و براساس عملکرد شرکتEPS  جدیدی اعلام شود. به این تغییر تعدیلEPS  گفته می‌شود که می تواند مثبت یا منفی باشد.

   5: در چه شرایطی نماد یک شرکت توسط بورس متوقف می شود؟

   در صورت وقوع هر یک از موارد زیر نماد شرکت متوقف می‌شود:

   ·         هنگام برگزاری مجامع عمومی
   ·         تغییر محل شرکت
   ·         تعدیل EPS
   ·         افزایش سرمایه
   ·         تعیین اعضای هیئت مدیره
   ·         عدم ارائه اطلاعات شفاف به بورس
   6: پرتفوی (سبد سهام بورس) چیست؟

   شامل مجموعه‌ای از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌باشد. بازار سهام دارای ویژگیهایی است که از آن جمله میتوان به بالا و پایین رفتن قیمتها، ریسک و یا خطر افت شدید قیمتها اشاره کرد. از آنجا که به طور معمول و در طی زمان قیمت برخی سهام افزایش و قیمت برخی کاهش مییابد، برای در امان ماندن از خطر کاهش قیمت سهام خریداری شده، خبرگان بازار توصیه میکنند که خریداران بهتر است سبدی از سهام خریداری کنند و از خریدن یک نوع سهم پرهیز نمایند؛ چرا که وقتی سهامدار سرمایهی خود را به سهام متعدد و متنوعی اختصاص میدهد پایین آمدن احتمالی قیمت برخی از این سهام از طریق بالا رفتن قیمت برخی دیگر از سهام موجود در سبد جبران میشود و در این صورت سرمایهگذار میتواند به راحتی خطر احتمالی کاهش قیمتها را رفع کند.

   7: سال مالی بانک چه زمانی است؟

   سال مالی بانک پایان اسفند ماه هرسال می باشد.

   8: خرید و فروش سهام به چه شکل انجام می شود؟
   خریدوفروش سهام در بورس بوسیله کارگزاران و از طریق سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود. به این ترتیب که کارگزاران به وکالت از سهامداران سفارشات خریدوفروش را وارد سیستم معاملات می‌کنند. معاملات در سیستم براساس روش حراج دو طرفه انجام می‌شود. یعنی نوبت‌های خرید براساس قیمت‌های بیشتر در هر لحظه و نوبت‌های فروش براساس کمترین قیمت در هر لحظه مرتب می‌شوند و هر زمان که بهترین قیمت خرید و بهترین قیمت فروش برابر شد معامله بر روی سهام انجام می‌شود.
   خریدار سهام برای خرید باید به یکی از کارگزاریهای بورس مراجعه و از کارگزار تقاضای فرم درخواست خرید کند. کارگزار فرمی را در اختیار او قرار میدهد و او علاوه بر تکمیل فرم باید مبلغی را که میخواهد سرمایهگذاری کند به حساب کارگزار واریز و فیش آن را به همراه فرم تکمیل شده تحویل کارگزار نماید و رسید بگیرد. طی زمان معینی، پس از آماده شدن اوراق سهام، مشتری با تحویل رسید قبلی به کارگزار اوراق سهام خود را دریافت میدارد. علاوه بر خرید حضوری، اشخاص میتوانند از طریق اینترنت نیز اقدام به خرید کنند و پس از انجام هر عملیات پرینت آن را به عنوان رسید دریافت نمایند. در فرم درخواست خرید، مواردی از قبیل مشخصات خریدار، تعداد سهام مورد تقاضا، مبلغ سرمایهگذاری و... گنجانده شده است. از جمله مواردی که خریدار در فرم درخواست خرید باید مشخص کند قیمت و نوع سهم مورد نظر خود میباشد. برای این کار، خریدار چند راه در پیشرو دارد:
   ·         راه اول این که خریدار، چون اطلاع چندانی از سهام و اوراق موجود در بورس ندارد، مبلغی را که میخواهد در بورس سرمایهگذاری کند در اختیار کارگزار میگذارد و از او میخواهد که به انتخاب خودش بهترین سهام را برای او خریداری کند، ضمن آن که میتواند اولویتهای مورد نظر خود را به کارگزار اطلاع دهد.
   ·         راه دوم این است که خریدار، اگر خرید سهام خاصی را در نظر دارد آن را به کارگزار میگوید، مثلاً میگوید "اگر سهام فلان کارخانه عرضه شد برای من خریداری کنید." در این حالت، چون قیمت سهم توسط خریدار اعلام نشده است کارگزار اختیار دارد که به هر قیمتی که سهم مورد نظر مشتری عرضه شد آن را خریداری نماید. لازم به ذکر است که کارگزاران غالباً مسئولیتپذیری و تعهد اخلاقی لازم را دارند و سعی میکنند به بهترین قیمت ممکن سهام مورد نظر مشتری را برای او خریداری نمایند. در هر صورت کارگزار اطلاعات مشورتی خود را در اختیار خریدار قرار میدهد و در تصمیمگیری و انتخاب به او کمک میکند.
   ·         و بالاخره راه سوم خرید سهام این است که خریدار از کارگزار تقاضای خرید سهم معینی را با قیمت معین میکند و کارگزار نیز مطابق درخواست مشتری اقدام به خرید مینماید.
    
   برای فروش سهام نیز، همچون خرید، فروشنده باید به کارگزار مراجعه و فرم درخواست فروش را تکمیل کند. برای این کار فروشنده دو راه در پیش رو دارد:
   ·         راه اول این که به کارگزار اختیار میدهد تا سهامش را به قیمت بازار بفروشد؛ در این حالت کارگزار موظف است تا سهام مشتری را به بالاترین قیمت پیشنهادی روز بفروشد.
   ·         راه دوم این که فروشنده در فرم فروش قید میکند چنانچه قیمت سهام او در بورس تا حد معینی افزایش یافت اقدام به فروش کند. به عنوان مثال به کارگزار میگوید که هر سهم او را زیر قیمت 200 تومان نفروشد. در این صورت کارگزار منتظر میماند تا قیمت سهم به حد مورد نظر برسد و سپس اقدام به فروش میکند. بدیهی است که در این صورت نیز کارگزار مشاورهی لازم را به فروشنده میدهد. به عنوان مثال اگر قیمت پیشنهادی فروشنده پایینتر از قیمت روز بازار باشد ولی خودش نداند، کارگزار او را راهنمایی میکند و به وی یادآور میشود که میتوان سهم را به قیمت بالاتر نیز فروخت و بالعکس اگر قیمت پیشنهادی مشتری بالا باشد به او یادآور میشود که در این قیمت امکان فروش سهم وجود ندارد.
   9: اصلاح مشخصات سهامداران چیست و به چه صورت انجام می شود؟

   برای سهامدارانی که مشخصات شناسنامه ای (در مورد سهامداران حقوقی مشخصات ثبتی) آنان با مشخصات موجود در "گواهینامه های نقل و انتقال سهام" آن ها یا "سامانه رایانه ای معاملات بورس اوراق بهادار" مغایرت دارد، باید مشخصات خود را در سامانه بورس اصلاح نمایند؛ زیرا این سهامداران تا هنگامی که مشخصاتشان اصلاح نشود، قادر به خرید و فروش سهام در "سامانه رایانه ای معاملات بورس اوراق بهادار" نیستند. منظور از مشخصات شناسنامه ای، نام، نام خانوادگی، نام پدر، محل صدور شناسنامه، شماره شناسنامه، سری و شماره سریال شناسنامه، سال تولد، جنسیت و کد ملی (و در مورد سهامداران حقوقی مشخصات ثبتی شامل نام کامل شرکت، نوع شرکت، محل و شماره ثبت شرکت) است.

   مدارک لازم:
   ·          اصل شناسنامه و تصویر آن
   ·         اصل کارت ملی و تصویر آن
   ·          اصل گواهینامه نقل و انتقال سهام سپرده یا برگه سهام غیرسپرده و تصویر آن
   سهامداران جهت اصلاح مشخصات می توانند به مبادی زیر مراجعه کنند:
   ·          شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" جهت اصلاح مشخصات در تمامی شرکت های پذیرفته شده در بورس
   ·         شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار که سهامداران در آنها صاحب سهام می باشند.
   ·         کارگزاری ها
   ·         بورسهای منطقه ای
   هر یک از مبادی دوم تا چهارم، مشخصات صحیح شناسنامه ای و مشخصات غلط "گواهینامه های نقل و انتقال سهام" و کد سهامداری غلط را در قالبی که شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه"  تعیین کرده است به همراه تصویر شناسنامه، تصویر کارت ملی و تصویر گواهینامه نقل و انتقال سهام تأیید شده توسط مبدأ برای واحد انتقالات و اصلاحات شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" می فرستد. در واحد انتقالات و اصلاحات اگر اصلاح مشخصات بلامانع ارزیابی شود، بعد از طی مراحل اداری عملیات انتقال سهام به کد صحیح (که بر اساس مشخصات شناسنامه ای صحیح ایجاد می شود) در "سامانه رایانه ای معاملات بورس اوراق بهادار" صورت می پذیرد و گواهینامه نقل و انتقال سهام با کد سهام داری جدید چاپ می شود. بعد از آن سهامدار می تواند با مراجعه به شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه"، شرکتهای بورسی، کارگزاری ها یا بورسهای منطقه ای (هر مبدا که درخواست کرده اند)، گواهینامه نقل و انتقال سهام جدید را دریافت کند.
   10: انتقال دارایی سهام متوفی به چه صورت انجام می شود؟

   طی عملیات انتقال قهری سهام، سهام متوفی، بر اساس گواهی حصر وراثت، به وراث وی انتقال می یابد و "گواهینامه های نقل و انتقال سهام" وراث چاپ می شود.

   مدارک لازم:
   ·          اصل برگه انحصار وراثت و تصویر آن
   ·         اصل شناسنامه تمام وراث و تصاویر آن ها
   ·         اصل برگه واریز مالیات بر ارث و تصویر آن
   ·         اصل گواهی فوت متوفی و تصویر آن
   ·         اصل گواهینامه نقل و انتقال سهام متوفی و تصویر آن
   ·         اصل وکالتنامه و تصویر آن (در صورتی که وراث یکی از ورثه را به عنوان وکیل انتخاب کرده باشند).
   نماینده وراث به همراه مدارک فوق به شرکتهای بورسی (که متوفی در آن ها صاحب سهام بوده است- وراث می توانند ابتدا از شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" تقاضای صدور وضعیت دارایی متوفی را بنمایند تا از دارایی وی اطمینان حاصل کنند) مراجعه می کند. ضمن بررسی مدارک توسط شرکت بورسی، سهم الارث هر یک از وراث طبق برگه انحصار وراثت محاسبه می شود و در فرم های خاصی برای شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" ارسال می گردد. در واحد انتقالات و اصلاحات شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" صحت تعداد سهام تعلق گرفته به هر وارث طبق برگه حصر وراثت بررسی و در صورت تأیید عملیات انتقال سهام برای هر یک از وراث در امور خدمات رایانه ای صورت می گیرد و گواهینامه نقل و انتقال سهام برای هر وارث چاپ می شود. وراث با مدرک شناسایی معتبر به شرکت های بورسی مراجعه و گواهینامه نقل و انتقال سهام خود را دریافت می کنند.
   تذکر1: اگر وراث یکی از ورثه را به عنوان وکیل خود در این امر معرفی کرده باشند، سهام متوفی بین وراث تقسیم نمی شود و تمام سهام به وکیل انتقال می یابد.
   تذکر2: وکیل قانونی وراث، جهت تأیید وکالتنامه، باید ظرف 10 روز از تسلیم تقاضای تقسیم ارث، به همراه اصل وکالتنامه و مدرک شناسایی معتبر به واحد انتقالات و اصلاحات شرکت "سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" مراجعه کند. در غیر این صورت، سهام مطابق حکم انحصار وراثت بین وراث تقسیم می گردد.
   تذکر3: اگر وکیل وراث ساکن یکی از شهرها غیر از تهران باشد، می تواند جهت تأیید وکالتنامه به اداره حقوقی بورسهای منطقه ای مستقر در مناطق 21 گانه مراجعه کند.

   برگشت به بالا